استاندارد IP68 چیست؟
نوشته شده توسط مهدی زاده در ۲۹ آذر ۱۳۹۵

با توجه به استفاده ی روز افزون از تلفن های هوشمند در تمامی اقشار با مشاغل گوناگون، موضوع مقاومت موبایل در برابر محیط اطراف از اهمیت ویژه ای برخوردار میگردد. بدین جهت استانداردهایی جهت سنجش پایداری طراحی شده است که در اینجا به دو استاندارد IP CODE و استاندارد MIL-STD میپردازیم.

IP CODE

استاندارد IP CODE اصطلاحی در استاندارد آی ئی سی است که از دو رقم برای نشان دادن مقاومت گوشی هوشمند در برابر ضربه و نیروهای خارجی و آب تشکیل شده است.

در استاندارد بجای CODE، دو عدد را در کنار هم قرار میدهد. عدد اول نشان دهنده ی مقاومت گوشی در برابر نیروهای خارجی بوده که بین صفر تا شش شماره گذاری شده است. هرچه رقم به صفر نزدیکتر باشد مقاومت در برابر نیروهای خارجی افزایش می یابد. بطور مثال در استاندارد IP68  رقم 6 نشان دهنده ی مقاومت گوشی در برابر گرد و خاک و ریز گرد های خارجی است است و هرچه این رقم به صفر نزدیکتر شود نشان دهنده ی مقاومت بالای گوشی در برابر نیروهای خارجی میباشد.

عدد دوم در این استاندارد نشان دهنده ی مقاومت گوشی در برابر آب و مایعات بوده که ارقامی بین صفر تا هشت را شامل میشود. در این مورد هرچه عدد به هشت نزدیکتر باشد میزان مقاومت گوشی در برابر مایعات بیشتر بوده است بطوریکه عدد 8 در استاندارد IP68  نشان دهنده ی ضد آب بودن کامل گوشی است و کاربر میتواند در عمق بیشتر از یک متر در فاصله ی زمانی نامحدود از گوشی استفاده نماید.

استاندارد IP68, گوشی ضدآب, گوشی ضدضربه

MIL-STD

این استاندارد مخصوص وزارت دفاع ایالات متحده جهت بررسی عمکرد و قابلیت اطمینان تلفن های هوشند، لب تاب و تبلت ها در شرایط دشوار زیست محیطی طراحی شده است.  این استاندارد  قطعات بکار برده شده در سخت افزار را از جهت مقاومت در برابر گرما و سرمای شدید، ارتفاع زیاد، دما و رطوبت شدید و همچنین ذرات گرد و غبار مورد بررسی قرار می دهد.

این استاندارد قطعات را به 5 هدف آزمایش میکند :

1- طول عمر تجهیزات 2 – بررسی شاخص طراحی در خورد و مقاوم قطعات برای قرار گرفتن در شرایط محیطی دشوار 3- ارزیابی عملکرد قطعات وقتی در معرض تنش های  محیطی قرار میگیرند 4- شناسایی کم وکاستی ها، عیوب در طراحی تجهیزات، مواد اولیه، فرآیندهای تولید، روش های بسته بندی و روش های حفاظتی 5- در مرحله ی اخر نیز تمامی الزامات در نظر گرفته شده در استاندارد مورد بررسی قرار می گیرد.

استاندارد IP68, گوشی ضدآب, گوشی ضدضربه

از تلفن هایی که توانسته اند این مجوز را کسب نمایند می توان به گوشی کن شیندا و همچنین گوشی CAT اشاره نمود. کن شیندا یکی از شرکت هایی است که موفق شده برای تمام گوشی های ضدضربه ی خود دو استاندارد IP68 و MIL-STD را دریافت کند و خیال کاربران خود را از جهت مقاومت گوشی و استفاده از آن در شرایط محیطی دشوار راحت کرده است. کمپانی کاترپیلار (CAT) نیز در سال 2012 بعنوان پیشگام در صنعت تولید گوشی های ضدضربه وارد عمل شد و اقدام به تولید گوشی های ساده و هوشمند با خاصیت ضدضربه گی و ضد آب بودن نمود. این شرکت با هدف ساخت گوشی ای مقاوم برای استفاده در شرایط محیطی دشوار کار خود را آغاز کرد و تا به امروز در زمینه تولید این دست گوشی پیشگام عمل کرده است.

دسته بندی : تکنولوژی , موبایل ,
برچسب ها : IP68، استاندارد IP68، گوشی ضدضربه،
بازدید ها :1,028 بار

نظرات شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.